Bun venit la ediția săptămânală a newsletter-ului nostru, dedicat celor mai importante evoluții de pe piețele internaționale.
26 IANUARIE
VOLATILITATE: RAPORTĂRI DIN BIG TECH + ȘEDINȚA FED
UN NOU INDICATOR PENTRU TINE :
SENTIMENTUL PIEȚEI PENTRU SĂPTĂMÂNA ÎN CURS
Echipa noastră pregătește un ”kit de sentiment” compus din mai mulți indicatori din piață pentru a crea un instrument util care să te ajute să înțelegi posibila evoluție a bursei în viitorul imediat.
Un scurt preview puteți vedea în finalul primei secțiuni a newsletterului de azi.
SUMARUL SĂPTĂMÂNII TRECUTE:
■ Săptămâna (prescurtată de sărbătoarea de luni, Martin Luther King Jr. Day) a fost volatilă și s-a încheiat în scădere pentru principalii indici.
■ S&P 500: -0,35%
■ Dow Jones Industrial Average: -0,53%
■ Nasdaq Composite: -0,06 %
■ piața dă semne de rotație: „Magnificent 7” sunt aproape pe zero în 2026, alte companii mari au creșteri.
■ sectoarele Energy și Basic Materials au dominat din nou creșterile, cu evoluții în jur de 4%.
■ banii s-au mutat dinspre sectoarele evaluate pe creștere și pe promisiuni (în special tehnologia și, parțial, comunicațiile) către zone percepute mai reale: materii prime și energie.
■ nu prea mai intră bani în SUA - fluxurile de fonduri către Europa și Japonia au depășit semnificativ în acest an fluxurile către acțiunile cotate pe wall Street.
■ PIB-ul american reviziuit în creștere, la 4,4% - economia a mers mai bine decât se
credea.
■ și veniturile americanilor au venit în creștere - încă un semnal bun.
■ inflația a ajuns la 2,8%, de la 2,7% - nu vrea să dea semne de temperare.
■ Amazon avertizează că producătorii americani au început să-și transfere tarifele în prețuri, inflația va rămâne sus în continuare.
■ zona commodities continuă să crească - aurul aproape de 5000 dolari/oz, argintul a trecut de 100 dolari, paladiul urcă și el.
■ gazul natural a sărit cu peste 60% pe fondul vremii geroase din









