Bun venit la ediția săptămânală a newsletter-ului nostru, dedicat celor mai importante evoluții de pe piețele internaționale.
16 MARTIE
A TREIA SĂPTĂMÂNĂ DE RĂZBOI - INCERTITUDINEA E LA MAXIMUM
SUMARUL SĂPTĂMÂNII TRECUTE:
■ petrolul Brent a închis săptămâna la un preț de 103 dolari, după un vârf de 116 dolari pe baril.
■ S&P 500 a coborât - 1,60% în ultima săptămână / -3,1% YTD.
■ Dow Jones Industrial Average a scăzut cu -1,99%. / -3,1 % YTD .
■ Nasdaq Composite, - 1,26% în ultima săptămână / -4,9 % YTD.
■ ca și săptămâna trecută, un singur sector pe un plus mai important, din cele 11, ENERGY.
■ noul lider al Iranului a anunțat că va ține strâmtoarea Ormuz închisă.
■ se discută de trecerea liberă numai a navelor care plătesc petrolul în yuani.
■ dacă apar perturbări pentru mai mult de o lună prin Strâmtoarea Hormuz, Goldman vede prețul de 110 dolari constant în aprilie.
■ cea mai performantă companie din S&P 500 în luna martie a fost producătorul de îngrășăminte chimice - CF Industries Holdings, cu + 20.7%.
■ aurul a scăzut cu -1,9%, argintul cu jumătate de procent, cuprul cu -1% iar gazul natural cu -1,7%.
■ Indicele Equipicker este de 2,1 / 5 → piață fragilă: raliurile au șanse mai mari să eșueze, iar volatilitatea rămâne ridicată.
■ inflația prețurilor la consumator (CPI) a rămas neschimbată, la 2,5%.
■ în schimb, GDP pe trimestrul final al anului trecut a venit revizuit în jos, de la 1,4% la 0,7%.
■ iar indicatorul de inflație preferat al Fed a fost raportat în creștere ușoară, de la 3.0% la 3,1%.
■ în ansamblu, setul de indicatori arată o economie americană aflată într-o fază de echilibru fragil.
■ deficitul comercial al SUA s-a redus cu 25% în ianuarie, o evoluție prezentată ca avantaj politic pentru Trump.
■ Magnificent Seven (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta, Tesla) sunt în









