Bun venit la ediția săptămânală a newsletter-ului nostru, dedicat celor mai importante evoluții de pe piețele internaționale.
20 APRILIE
RAPORTĂRILE SUNT NOUL MOTOR DE CREȘTERE
SUMARUL SĂPTĂMÂNII TRECUTE / 13-17 aprilie
■ de două săptămâni, situația s-a schimbat radical, S&P500 a avut 11 zile de creștere, cea mai rapidă revenire din ultimii 50 de ani.
■S&P 500 a crescut cu 4,54% în ultima săptămână.
■ Dow Jones Industrial Average a urcat 3,19%.
■ Nasdaq Composite (care conține companiile tech) a câștigat 6,84% .
■ indicele de sentiment al pieței Equipicker este la 4 din 5 - piața a arătat revenire solidă, cu participare mai bună și volatilitate în scădere.
■ 9 sectoare din 11 au avut creșteri, cu Technology în frunte, care a urcat cu 7,8%.
■ prețurile la producător au cunoscut o creștere foarte ușoară, inflația este încă aici.
■ în schimb, prețurile la produsele import au crescut o creștere de la 1,3% la 2,1%, introducând inflație din exterior.
■ petrolul Brent a scăzut cu -5%, aurul a crescut cu +2%, argintul cu +7% iar cuprul cu +4%.
■ rezervele globale de aur ale băncilor centrale au ajuns peste rezervele denominate în dolari SUA, pentru prima dată după multe decenii.
■ Trump îl amenință cu demiterea pe președintele Fed, care a spus că rămâne pe poziție până îi vine înlocuitorul.
■ în schimb, Kevin Warsh , nominalizat de Donald Trump pentru conducerea Fed, are peste 100 mil
dolari în participații în SpaceX și Polymarket, ceea ce e ilegal.
■ Administrația americană apelează la modelul Mythos de la Anthropic pentru a-și acoperi vulnerabilitățile din sistemele informatice.
■ 51 de companii americane de utilități vor investi 1,4 trilioane dolari pentru modernizarea rețelei electrice, cerere mare din partea AI.
■ Musk a lansat proiectul Terafab - construirea unei mega-fabrici de semiconductori dedicate inteligenței artificiale, să concureze cu TSMC.
■ Novo Nordisk a semnat un parteneriat cu OpenAI pentru a integra AI în cercetare și producție de medicamente.









